Aktualności

Jesteś tu:

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi aktualnościami:

#BEZPIECZNEWTORKI - ważność szkoleń BHP
23.01.2024

#BEZPIECZNEWTORKI - ważność szkoleń BHP

Dziś chcemy poruszyć ważny temat, o który wielokrotnie nas pytacie, czyli co ile powinno powtarzać się szkolenia BHP, ile właściwie są ważne?
 
1. Szkolenia wstępne: Fundament bezpieczeństwa
Szkolenia wstępne to pierwszy krok na drodze do bezpiecznej pracy. Zostaje ono zorganizowane przed rozpoczęciem pracy. Każdy nowy pracownik powinien przejść przez szkolenie wstępne, które obejmuje zagadnienia związane z ogólnymi zasadami BHP, ewakuacją, obsługą sprzętu, a także zasadami udzielania pierwszej pomocy. Pamiętaj, że dostosowanie treści szkolenia do specyfiki danego stanowiska jest kluczowe. Wstępne szkolenie muszą przejść nowi pracownicy, uczniowie szkół zawodowych (zatrudnieni w celu nauki zawodu)oraz studenci – praktykanci - jest ono ważne rok od dnia przeprowadzenia.
 
2. Szkolenia okresowe: Regularne odświeżanie wiedzy
Bezpieczeństwo to proces ciągły, dlatego szkolenia okresowe są równie istotne. Po roku od przeprowadzenia szkolenia wstępnego, pracownik powinien przystąpić do szkolenia okresowego.
Zgodnie z oficjalnym rozporządzeniem, pracodawcy, a także pracownicy służby BHP, osoby kierujące pracownikami i pracownicy inżynieryjno-techniczni powinni odnawiać szkolenie co 5 lat.
U pracowników administracyjno-biurowych szkolenie BHP powinno być odnawiane co sześć lat.
Pracownicy na stanowiskach robotniczych szkolenie powinni odbyć co trzy lata.
Raz do roku szkolenie odnowić muszą również pracownicy zatrudnieni przy pracach szczególnie niebezpiecznych.
 
Nie zapominajmy również o szkoleniach specjalistycznych, dostosowanych do specyfiki danej branży - je również należy odnawiać i przeprowadzać cyklicznie.
 
Pamiętaj! Jeżeli pracownicy zaniedbają odnowienie szkolenia BHP, to właśnie pracodawca będzie obciążony konsekwencjami. Zaniedbanie organizacji regularnych szkoleń stanowi podstawę do nałożenia kary grzywny w przypadku osób prawnych oraz jednostek prawnych, które nie spełniły obowiązku przeprowadzenia szkolenia BHP więcej niż raz.
czytaj więcej
#BEZPIECZNEWTORKI - kontrole PIP 2024
16.01.2024

#BEZPIECZNEWTORKI - kontrole PIP 2024

W 2024 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) ma zamiar przeprowadzić aż 60 tysięcy kontroli, koncentrując się zarówno na skargach pracowników, jak i na nowych obszarach. Priorytetem pozostaje reagowanie na skargi dotyczące niewypłacania pensji, a także badanie okoliczności wypadków przy pracy.
Wśród nowości na liście kontroli znajdują się sektory odnawialnych źródeł energii, administracji publicznej, oraz branże związane z magazynowaniem i przetwórstwem złomu metali. Inspektorzy skupią się również na kwestiach czasu pracy, urlopów, oraz BHP, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki wiatrowej, elektrociepłowni, i recyklingu.
 
W obszarze prawa pracy nowe tematy kontroli obejmują również przestrzeganie regulacji o czasie pracy i urlopach w jednostkach samorządu terytorialnego oraz przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Inspekcja będzie także monitorować zmiany dotyczące emerytur pomostowych.
Kontrole będą obejmować różne sektory gospodarki, od górnictwa po sektor edukacji. Na poziomie regionalnym, inspektoraty pracy w poszczególnych województwach przedstawiły zadania własne, skupiając się na specyficznych problemach danego obszaru, takich jak bezpieczeństwo w gospodarce morskiej czy BHP w zakładach prefabrykacji.
 
W związku z tym, przedsiębiorstwa z różnych sektorów powinny przygotować się na bardziej szczegółowe kontrole w 2024 roku. Warto monitorować aktualności i dostosowywać się do nowych wytycznych, aby zagwarantować zgodność z przepisami i ochronę pracowników.
Zachęcamy do śledzenia pełnego planu działań PIP i sprawdzenia, czy Twój region jest objęty szczególną kontrolą. Razem dbajmy o bezpieczeństwo i prawa pracowników!
 
A jeśli potrzebujesz naszej pomocy w doprowadzeniu stanu BHP w Twojej firmie do perfekcji, bądź reprezentacji przed kontrolą PIP - jesteśmy dla Ciebie! Napisz, bądź zadzwoń, a ustalimy wszelkie szczegóły i wytyczne.
 
czytaj więcej
#BEZPIECZNEWTORKI - bezpieczeństwo w mroźne dni
09.01.2024

#BEZPIECZNEWTORKI - bezpieczeństwo w mroźne dni

Dzisiejsze mrozy zaskoczyły chyba nie tylko drogowców. W naszym Wrocławiu, z samego rana z termometru straszyło -12°C. Zimowe warunki mogą być trudne, ale istnieje wiele sposobów, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w ten mroźny okres. Oto kilka wskazówek:
 
 1. Ubieraj się odpowiednio: Warstwowa odzież jest kluczowa. Załóż termoaktywne ubrania jako pierwszą warstwę, następnie ciepły sweter i wiatroszczelną kurtkę. Nie zapomnij o czapce, szaliku, rękawiczkach i ocieplanych butach. Warstwowa odzież to klucz do komfortu w zmiennej pogodzie: termoaktywne ubrania odprowadzają wilgoć, sweter i kurtka zapewniają ciepło, a dodatkowe akcesoria chronią przed wiatrem, zimnem i utratą ciepła z głowy i rąk. Ten system warstwowy umożliwia regulację temperatury ciała i zapewnia optymalne warunki nawet przy dynamicznie zmieniających się warunkach atmosferycznych.
 2. Monitoruj warunki pogodowe: Śledź prognozę pogody i planuj swoje wyjścia zgodnie z nią. Unikaj podróży w skrajnie niebezpieczne warunki, takie jak silne zamiecie śnieżne lub opady marznącego deszczu. Dzięki temu możesz bezpieczniejszym sposobem dostosować swoje aktywności do przewidywanych warunków, minimalizując ryzyko niespodziewanych zagrożeń związanych z pogodą.
 3. Ogranicz ekspozycję na zimno: W miarę możliwości ogranicz czas spędzany na zewnątrz w bardzo mroźne dni. Ekspozycja na mróz przez zbyt długi czas może prowadzić do odmrożeń.
 4. Odpowiednie przygotowanie pojazdu: Jeśli planujesz podróż samochodem, upewnij się, że masz odpowiednie opony zimowe, płyn do spryskiwaczy o niskiej temperaturze zamarzania oraz pełny zbiornik paliwa. Zawsze miej ze sobą zestaw ratunkowy, który zawiera koc, latarkę, łańcuchy na koła itp.
 5. Zachowuj ostrożność podczas poruszania się na śliskiej nawierzchni: Chodzenie po oblodzonych chodnikach lub ścieżkach może być niebezpieczne. Krótkie kroki, równowaga i ostrożność są kluczowe. Buty z dobrą przyczepnością będą bardzo pomocne.
 6. Bądź świadomy objawów odmrożeń i hipotermii: Jeśli zauważysz drętwienie, zaczerwienienie lub ból skóry, to mogą być objawy odmrożeń. Objawy hipotermii to zmęczenie, osłabienie, dezorientacja i zmniejszona świadomość . W przypadku ich wystąpienia istotne jest natychmiastowe znalezienie schronienia i skontaktowanie się z pomocą medyczną, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji zdrowotnych związanych z ekspozycją na zimno.
 7. Ogrzewanie i wentylacja: Gdy jest zimno, staraj się utrzymać ciepło w domu, ale pamiętaj również o odpowiedniej wentylacji, aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla. Regularne sprawdzanie i serwisowanie pieców oraz kominów pomaga zapewnić bezpieczeństwo i efektywne ogrzewanie, redukując ryzyko problemów związanych z emisją tlenku węgla.
 
Pamiętaj, że podstawowym kluczem do bezpieczeństwa w mroźne dni jest ostrożność, przygotowanie i świadomość swojego otoczenia!
czytaj więcej
#BEZPIECZNEWTORKI - pierwsza pomoc u dzieci
19.12.2023

#BEZPIECZNEWTORKI - pierwsza pomoc u dzieci

Pierwsza pomoc dla rodziców: Jak postępować w nagłych sytuacjach z dziećmi?

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo i ochronę, ale czasem życie potrafi zaskoczyć nieoczekiwanymi sytuacjami. Wiedza z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci może być kluczowa w radzeniu sobie w nagłych przypadkach. Pamiętaj, że podstawowa znajomość postępowania w sytuacjach awaryjnych może uratować życie lub zmniejszyć skutki obrażeń.
 

1. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO):

RKO obejmuje podawanie oddechu ratunkowego i wykonywanie ucisków klatki piersiowej. Dla dzieci metody te różnią się od tych stosowanych u dorosłych. Uciski klatki piersiowej powinny być mniej głębokie i wykonywane z mniejszą siłą. Natomiast podanie oddechu ratunkowego wymaga ostrożności, aby uniknąć nadmuchania płuc dziecka.
 

2. Reakcja na zatrucia lub spożycie niebezpiecznych substancji:

Jeśli podejrzewasz, że dziecko spożyło coś niebezpiecznego, niezwłocznie skontaktuj się ze służbami medycznymi. Nie próbuj wywoływać wymiotów ani podawać żadnych substancji bez konsultacji z lekarzem.
 

3. Znajomość numerów alarmowych i kontakt z służbami ratunkowymi:

Zawsze miej przy sobie numery alarmowe, takie jak numer alarmowy (112 w większości krajów), numer lokalnych służb medycznych oraz numer do najbliższego szpitala. W nagłych przypadkach każda sekunda się liczy.
 

4. Zachowanie spokoju i pewności siebie:

Twój spokój jest kluczowy dla dziecka. Mów spokojnym tonem, aby nie dodawać dodatkowego stresu w już stresującej sytuacji. To pomoże dziecku uspokoić się i zwiększyć skuteczność udzielanej pomocy.
 
Znajomość podstawowych technik pierwszej pomocy dla dzieci jest nie tylko ważna, ale i konieczna. To umiejętność, która może okazać się kluczowa w nagłych sytuacjach, pozwalając szybko i skutecznie zareagować, co może mieć decydujące znaczenie dla zdrowia i życia dziecka.
Zachęcamy Was do zapisów na nasze kursy pierwszej pomocy, aby zdobyć praktyczną wiedzę i pewność siebie w udzielaniu pomocy swojemu dziecku oraz innym poszkodowanym, w nagłych sytuacjach.
Pamiętaj, że nawet podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy może być kluczowa w ochronie i ratowaniu życia.
czytaj więcej
#BEZPIECZNEWTORKI - zimowe bezpieczeństwo
12.12.2023

#BEZPIECZNEWTORKI - zimowe bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo podczas aktywności zimowych i na stoku narciarskim jest kluczowe dla zapewnienia zarówno przyjemności z jazdy, jak i ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami. Oto kilka istotnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas zimowych aktywności sportowych.
 
 1. Odpowiedni ubiór: Warstwowe ubranie to kluczowy element. Wybieraj odzież termoaktywną, która utrzyma ciepło ciała, ale jednocześnie pozwoli na odprowadzanie wilgoci. Dodatkowo, nie zapominaj o odpowiedniej ochronie dla głowy, rąk i stóp - czapka, rękawice i ciepłe buty to absolutna konieczność.
 2. Bezpieczeństwo na stoku: Jeśli uprawiasz sporty zimowe takie jak narciarstwo czy snowboard, noszenie kasku to niezbędna ochrona przed urazami głowy. Dodatkowo, warto znać i przestrzegać zasad bezpieczeństwa na stoku, takich jak ustąpienie pierwszeństwa i unikanie niebezpiecznych zachowań.
 3. Przygotowanie sprzętu: Regularna konserwacja i kontrola sprzętu są kluczowe. Sprawdź wiązania, krawędzie nart czy deski, aby uniknąć ewentualnych awarii w trakcie jazdy.
 4. Pogoda i warunki na stoku: Śledź prognozę pogody i dostosuj swoją aktywność do warunków atmosferycznych. Gęsta mgła czy silny wiatr mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na stoku.
 5. Edukacja i umiejętności: Nie wchodź na trudne szlaki czy stoki, jeśli nie masz odpowiednich umiejętności. Inwestycja w lekcje lub instruktora może zapobiec poważnym wypadkom.
 6. Odpowiednie przygotowanie fizyczne: Zimowe sporty wymagają dobrej kondycji fizycznej. Regularne ćwiczenia, aby wzmocnić mięśnie i poprawić wytrzymałość, mogą pomóc w uniknięciu kontuzji.
 7. Bezpieczeństwo na lodowiskach: Na lodowiskach warto nosić odpowiednie ochraniacze, szczególnie dla początkujących, aby zminimalizować ryzyko urazów.
 8. DBAJ O HIGIENĘ: Zimą o wiele łatwiej o przeziębienia i infekcje. Regularne mycie rąk, szczególnie po kontakcie z różnymi powierzchniami (na przykład wypożyczonym sprzętem narciarskim), oraz unikanie kontaktu z osobami chorymi to kluczowe elementy dbania o zdrowie.
 
Zawsze warto być świadomym swoich możliwości i ryzyka związanego z daną aktywnością. Nieprzemyślane działania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
 
Ogólne BHP podczas zimowych aktywności sportowych opiera się na zdrowym rozsądku, edukacji i świadomości ryzyka. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa znacząco minimalizuje ryzyko wypadków oraz pozwala cieszyć się zimowymi sportami w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący.
czytaj więcej
#BEZPIECZNEWTORKI - KOORDYNACJA BHP
05.12.2023

#BEZPIECZNEWTORKI - KOORDYNACJA BHP

Oferujemy szeroki zakres usług z zakresu koordynacji BHP na budowie/inwestycji. Nasz wykwalifikowany zespół koordynatorów dba o zapewnienie bezpiecznych warunków pracy na terenie budowy przez cały okres trwania projektu. Współpracujemy z inwestorami, generalnymi wykonawcami oraz firmami budowlanymi, zapewniając kompleksową obsługę BHP na każdym etapie inwestycji.
Nasi specjaliści angażują się od początku, proponując skuteczne rozwiązania dotyczące organizacji pracy i środków ochrony. Zapewniamy egzekwowanie przestrzegania przepisów BHP, prawidłową dokumentację pracowniczą zgodną z przepisami o ochronie danych osobowych oraz ciągłe monitorowanie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na placu budowy.
 
Prace budowlane niosą ze sobą wysokie ryzyko wypadków, dlatego oferujemy wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa. Nasze doświadczenie zdobyte przy projektach o najwyższych standardach BHP pozwala nam świadczyć usługi zgodne z najwyższymi normami.
 
Nasza oferta nie ogranicza się jedynie do stałego nadzoru BHP w trakcie projektu. Zapewniamy również cykliczne kontrole oraz kompletną dokumentację związaną z przystąpieniem do prac budowlanych, taką jak Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BIOZ), Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót (IBWR) oraz inne wymagane dokumenty. Dzięki naszym usługom minimalizujesz ryzyko wypadków i zapewniasz bezpieczeństwo swoim pracownikom na placu budowy.
 
Przepisy nakładają obowiązek odpowiedniej koordynacji prac na wszystkich szczeblach. Oferujemy wsparcie przy realizacji projektów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, opierając się na sprawdzonych procedurach oraz szczegółowej analizie zagrożeń. Jesteśmy też gotowi wdrożyć systemowe rozwiązania z zakresu zarządzania bezpieczeństwem pracy na każdym etapie inwestycji.
Nasza specjalizacja obejmuje zarówno budownictwo kubaturowe, jak i drogowe. Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu zapewniamy kompleksową opiekę BHP na terenie każdej budowy, dbając o bezpieczeństwo wszystkich pracowników.
czytaj więcej
#BEZPIECZNEWTORKI - SZKOLENIA W LICZBACH
28.11.2023

#BEZPIECZNEWTORKI - SZKOLENIA W LICZBACH

Tak jak obiecaliśmy Wam ostatnio, dzisiaj w #BEZPIECZNYCHWTORKACH przybliżymy sobie nasze szkolenia dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w liczbach.
 
Łącznie, podczas całego cyklu szkoleń, przeszkoliliśmy 110 osób.
 
Zdecydowana większość, bo aż 100 osób przeszło szkolenie online na naszej platformie szkoleniowej.
Na pierwszym miejscu pod względem liczebności uplasowali się pracownicy na stanowiskach inżynieryjno-technicznych - było to 60 osób.
Drudzy w kolejności, w ilości 28 osób byli pracownicy na stanowiskach kierowniczych.
Ostatni, lecz równie zaangażowani byli pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych - 12 osób.
Łącznie, wszyscy pracownicy na platformie spędzili ponad 1500 godzin, co daje około 63 dni.
 
Podczas szkoleń byliśmy w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym ze wszystkimi pracownikami. Tutaj nad wartościami i pytaniami dot. merytoryki czuwał 1 człowiek, za to bardzo ważny - nasz Specjalista ds. BHP - Maciej Tarnowski.
Na odpowiednie przygotowanie szkoleń pod działalność klienta oraz aktualizację platformy poświęciliśmy łącznie ponad 50 godzin.
10 Panów na stanowiskach robotniczych przejechało łącznie około 550 kilometrów, aby wziąć udział w szkoleniu stacjonarnym. Gościliśmy Panów z oddziałów GDDKiA z 6 miast - Legnicy, Lubania, Oleśnicy, Wałbrzycha, Wołowa oraz Kłodzka.
 
Podczas przygotowania szkoleń zostały wypite niezliczone litry kawy i przedyskutowane kilkadziesiąt godzin, aby były one szyte na miarę :)
Bardzo dziękujemy GDDKiA za zaufanie i udaną, już kilkuletnią współpracę!
 
A Was zapraszamy do kontaktu w sprawie szkoleń poprzez naszego maila - biuro@knspartner.pl
Szkolenia możemy przeprowadzić online, z wygodą dla Waszych pracowników (oprócz szkolenia na stanowiskach robotniczych) oraz stacjonarnie - u nas w siedzibie, we Wrocławiu bądź w dogodnej, wybranej lokalizacji, po wcześniejszych ustaleniach.
 
czytaj więcej
#BEZPIECZNEWTORKI - szkolenia dla GDDKiA
21.11.2023

#BEZPIECZNEWTORKI - szkolenia dla GDDKiA

Dzisiaj w #BEZPIECZNYCHWTORKACH opowiemy Wam trochę o tym, co aktualnie się u nas dzieje.
W ramach naszej działalności skupiamy się nie tylko na szerokim spektrum szkoleń z zakresu BHP, PPOŻ czy pierwszej pomocy, ale także na specjalistycznych kursach zawodowych. Aktualnie prowadzimy szkolenia okresowe dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w ramach których przeszkolimy ponad 100 osób, a część z nich uczestniczy w szkoleniu również w formie online. Nasza współpraca z GDDKiA rozpoczęła się już w 2021 roku i obecnie przeprowadzamy szkolenia dla tej instytucji już po raz trzeci.
Planowane zakończenie wszystkich szkoleń przypada na końcówkę listopada. To właśnie wtedy możecie oczekiwać podsumowania naszych szkoleń w liczbach - jeśli jesteście ciekawi, wyczekujcie!
 
Szkolenia dla pracowników na stanowiskach robotniczych są kluczowe, ponieważ ich celem jest wyposażenie uczestników w kompleksową wiedzę dotyczącą konkretnych zagrożeń związanych z pracą na budowie i w pasie drogowym, ale nie tylko. Dlatego też, aby dopasować zakres szkoleń do ich codziennej działalności, oprócz standardowych aspektów z zakresu BHP, PPOŻ oraz pierwszej pomocy, szczegółowo omówiliśmy następujące kwestie:
 
 1. Zagrożenia związane z maszynami i urządzeniami: Praca na budowie często wymaga obsługi różnorodnych maszyn i urządzeń. W trakcie szkolenia poruszono tematy związane z prawidłowym korzystaniem z tych narzędzi, bezpieczeństwem podczas ich użytkowania, procedurami awaryjnymi oraz koniecznością przestrzegania norm bezpieczeństwa,
 2. Prace na wysokości: Zagrożenia związane z pracami na wysokości są szczególnie istotne na placach budowy. Szkolenia obejmowały omówienie zasad bezpiecznego poruszania się i pracy na rusztowaniach, zabezpieczeń antyupadkowych, prawidłowego używania sprzętu do prac wysokościowych oraz procedur ratowniczych w przypadku wypadku,
 3. Transport ciężkiego sprzętu: Bezpieczny transport i manipulacja ciężkim sprzętem na placu budowy to kolejny istotny aspekt. Szkolenia skupiały się na zasadach bezpiecznego operowania maszynami, odpowiednim wykorzystaniu środków ochrony osobistej oraz procedurach bezpiecznego ruchu pojazdów na terenie budowy.
 4. Zagadnienia BHP podczas robót drogowych: To kluczowy element, szczególnie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko dla pracowników, ale i dla użytkowników dróg. Kontrola BHP podczas prowadzenia robót drogowych obejmuje m.in. zapewnienie odpowiednich oznakowań, zabezpieczeń czy przestrzegania procedur w miejscach publicznych.
 5. Odpowiednie oznakowania: Szkolenia uwzględniły znaczenie właściwego oznakowania i sygnalizacji na placu budowy czy w rejonie prowadzonych robót drogowych. To kluczowy element zapewniający informację i ostrzeżenie dla użytkowników dróg oraz pracowników o potencjalnych zagrożeniach czy zmianach w organizacji ruchu.
 6. Zabezpieczenia: Bezpieczne prowadzenie robót drogowych wymaga właściwych zabezpieczeń zarówno dla pracowników, jak i użytkowników dróg. Szkolenia obejmowały omówienie procedur związanych z barierami ochronnymi, wyznaczaniem bezpiecznych stref pracy czy zastosowaniem środków chroniących przed niebezpieczeństwem.
 
Jednym z kluczowych elementów naszej oferty są innowacyjne szkolenia online, które udostępniamy na platformie szkoleniowej. Pozwalają one uczestnikom na wygodny udział w szkoleniach z dowolnego miejsca, co nie tylko oszczędza czas, ale także zapewnia komfortowe warunki uczestnictwa.
 
Aktualnie poza GDDKiA czynnie obsługujemy również inne firmy i działalności z przeróżnych zakresów i branży. Nasi Specjaliści ds. BHP są wysoko wykwalifikowanymi szkoleniowcami z wiedzą nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną, zdobytą podczas lat doświadczeń. Możecie być więc pewni, że jesteście w dobrych rękach.
 
Nasze zaangażowanie w doskonalenie procesu edukacyjnego jest stałe. Podczas szkoleń, w razie zaistnienia potrzeby, oferujemy również stałą konsultację merytoryczną oraz techniczną dot. platformy. Staramy się aktualizować nasze szkolenia, dodając ciekawostki oraz najnowsze informacje z branży. Mamy nadzieję, że nasze szkolenia nie tylko zwiększą świadomość, ale również przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w miejscach pracy, szczególnie na placach budowy i w pasach drogowych!
czytaj więcej
#BEZPIECZNEWTORKI - ciekawostki z historii BHP
14.11.2023

#BEZPIECZNEWTORKI - ciekawostki z historii BHP

Ciekawostki z historii BHP: Jak kształtowała się ochrona pracowników na przestrzeni lat?
 
W dzisiejszym poście przeniesiemy się w fascynującą podróż w czasie, aby przyjrzeć się historii BHP oraz dowiedzieć się, jak kształtowała się ochrona pracowników na przestrzeni lat.
 
1. Era przemysłowa i początki BHP:
W XIX wieku, wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej, miejsca pracy stały się bardziej zautomatyzowane i zorganizowane. Jednakże, brak odpowiednich standardów bezpieczeństwa oznaczał, że pracownicy często byli narażeni na niebezpieczne warunki, prowadzące do licznych wypadków. Początkowo, zwracano uwagę głównie na maszyny, a nie na ludzi.
 
2. Walka o prawa pracownicze:
Wraz z rozwojem związków zawodowych i ruchu robotniczego, zaczęła się walka o prawa pracownicze i bezpieczne warunki pracy. To okres, w którym powstały pierwsze przepisy dotyczące BHP, a firmy zaczęły zdawać sobie sprawę z konieczności ochrony zdrowia i życia pracowników.
 
3. II wojna światowa: Bezpieczeństwo jako priorytet narodowy:
Podczas II wojny światowej, w związku z zapotrzebowaniem na produkcję wojenną, bezpieczeństwo pracy stało się kluczowym elementem. Wprowadzono szereg środków i standardów, aby minimalizować ryzyko wypadków i utrzymanie ciągłości produkcji.
 
4. Rewolucja technologiczna: Nowe wyzwania i innowacje:
Wraz z postępem technologii, miejsca pracy uległy kolejnym zmianom. BHP musiało dostosować się do nowych wyzwań związanych z automatyzacją, informatyzacją i nowoczesnymi procesami produkcyjnymi. Jednocześnie, rozwój technologii przyniósł również nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa.
 
6. Współczesność: Edukacja, świadomość i zrównoważony rozwój:
Obecnie, świadomość znaczenia BHP stale rośnie. Firmy inwestują w programy edukacyjne, szkolenia pracowników i nowoczesne technologie mające na celu zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Ponadto, coraz większą rolę odgrywa również zrównoważony rozwój, łączący aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.
 
Podsumowując, historia BHP to nie tylko opowieść o ewolucji przepisów i standardów, ale także o walce pracowników o godne warunki pracy. Dzisiejsze wysiłki w dziedzinie bezpieczeństwa są owocem wieloletnich zmagań i postępu technologicznego. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pracy to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim troska o ludzi, którzy tworzą fundament każdego przedsiębiorstwa.
czytaj więcej
#BEZPIECZNEWTORKI - oznakowanie niebezpiecznych obszarów
07.11.2023

#BEZPIECZNEWTORKI - oznakowanie niebezpiecznych obszarów

Oznakowanie i identyfikacja niebezpiecznych obszarów w miejscu pracy to kluczowy aspekt bezpieczeństwa zawodowego. Zapewnienie, że pracownicy i odwiedzający są świadomi potencjalnych zagrożeń i wiedzą, jak się przed nimi chronić, ma ogromne znaczenie dla zapobiegania wypadkom i urazom w miejscu pracy. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowy rozwinięty temat oznakowania i identyfikacji niebezpiecznych obszarów w miejscu pracy:
 
 1. Znaczenie oznakowania i identyfikacji:
  Oznakowanie i identyfikacja niebezpiecznych obszarów są kluczowe dla zapobiegania wypadkom i urazom w miejscu pracy. Oznaczenie i identyfikacja obszarów z potencjalnymi zagrożeniami pomagają pracownikom i odwiedzającym zrozumieć, jakie ryzyko istnieje i jakie środki bezpieczeństwa powinny zostać podjęte.
 2. Rodzaje niebezpiecznych obszarów:
  Niebezpieczne obszary w miejscu pracy mogą obejmować miejsca, gdzie istnieje ryzyko upadku, zagrożenia chemiczne, elektryczne, mechaniczne, pożarowe, a także te, które związane są z maszynami, sprzętem, materiałami itp.
 3. Oznakowanie i identyfikacja zagrożeń:
  • Tablice ostrzegawcze i znaki: Tablice ostrzegawcze i znaki to podstawowe narzędzia oznakowania. Ostrzegają pracowników i odwiedzających o konkretnych zagrożeniach, takie jak "Zakaz wchodzenia," "Zakaz palenia," "Wysokie napięcie," itp.
  • Kolory identyfikacyjne: Określone kolory mogą być przypisane różnym rodzajom niebezpieczeństw. Na przykład, czerwony kolor może wskazywać na zagrożenie pożarowe, a żółty na zagrożenia związane z chemikaliami.
  • Kody kreskowe i numery identyfikacyjne: W niektórych branżach stosuje się kody kreskowe lub numery identyfikacyjne, aby precyzyjnie oznaczyć i zidentyfikować substancje lub miejsca z zagrożeniem.
 4. Procedury bezpieczeństwa:
  Oznakowanie i identyfikacja niebezpiecznych obszarów powinny być zintegrowane z procedurami bezpieczeństwa. Pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie rozpoznawania znaków i tablic ostrzegawczych oraz wiedzieć, jak reagować w przypadku zagrożenia.
 5. Regularne inspekcje i utrzymanie: Oznakowanie i identyfikacja niebezpiecznych obszarów wymagają regularnych inspekcji i konserwacji. Znaki i tablice mogą się wycierać lub uszkadzać, co zmniejsza ich efektywność.
 6. Współpraca z organami nadzoru: W niektórych branżach istnieją przepisy i wytyczne dotyczące oznakowania i identyfikacji niebezpiecznych obszarów. Współpraca z odpowiednimi organami nadzoru jest kluczowa, aby zachować zgodność z przepisami i normami bezpieczeństwa.
 7. Kultura bezpieczeństwa: Ostatecznie, oznakowanie i identyfikacja niebezpiecznych obszarów powinny być częścią szerszej kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy. Pracownicy powinni być świadomi znaczenia oznakowania i identyfikacji oraz działać w sposób, który minimalizuje ryzyko wypadków.
 
Wprowadzenie skutecznego oznakowania i identyfikacji niebezpiecznych obszarów w miejscu pracy przyczynia się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa, ograniczenia ryzyka wypadków i urazów oraz utrzymania zdrowej kultury bezpieczeństwa w organizacji.
czytaj więcej
Zapraszamy do współpracy
KNS PARTNER
Kontakt
Formularz kontaktowy

Adres naszej siedziby oraz biura

Siedziba firmy, centrum szkoleniowe