#BEZPIECZNEWTORKI - ważność szkoleń BHP

Jesteś tu:
#BEZPIECZNEWTORKI - ważność szkoleń BHP

#BEZPIECZNEWTORKI - ważność szkoleń BHP

Dziś chcemy poruszyć ważny temat, o który wielokrotnie nas pytacie, czyli co ile powinno powtarzać się szkolenia BHP, ile właściwie są ważne?
 
1. Szkolenia wstępne: Fundament bezpieczeństwa
Szkolenia wstępne to pierwszy krok na drodze do bezpiecznej pracy. Zostaje ono zorganizowane przed rozpoczęciem pracy. Każdy nowy pracownik powinien przejść przez szkolenie wstępne, które obejmuje zagadnienia związane z ogólnymi zasadami BHP, ewakuacją, obsługą sprzętu, a także zasadami udzielania pierwszej pomocy. Pamiętaj, że dostosowanie treści szkolenia do specyfiki danego stanowiska jest kluczowe. Wstępne szkolenie muszą przejść nowi pracownicy, uczniowie szkół zawodowych (zatrudnieni w celu nauki zawodu)oraz studenci – praktykanci - jest ono ważne rok od dnia przeprowadzenia.
 
2. Szkolenia okresowe: Regularne odświeżanie wiedzy
Bezpieczeństwo to proces ciągły, dlatego szkolenia okresowe są równie istotne. Po roku od przeprowadzenia szkolenia wstępnego, pracownik powinien przystąpić do szkolenia okresowego.
Zgodnie z oficjalnym rozporządzeniem, pracodawcy, a także pracownicy służby BHP, osoby kierujące pracownikami i pracownicy inżynieryjno-techniczni powinni odnawiać szkolenie co 5 lat.
U pracowników administracyjno-biurowych szkolenie BHP powinno być odnawiane co sześć lat.
Pracownicy na stanowiskach robotniczych szkolenie powinni odbyć co trzy lata.
Raz do roku szkolenie odnowić muszą również pracownicy zatrudnieni przy pracach szczególnie niebezpiecznych.
 
Nie zapominajmy również o szkoleniach specjalistycznych, dostosowanych do specyfiki danej branży - je również należy odnawiać i przeprowadzać cyklicznie.
 
Pamiętaj! Jeżeli pracownicy zaniedbają odnowienie szkolenia BHP, to właśnie pracodawca będzie obciążony konsekwencjami. Zaniedbanie organizacji regularnych szkoleń stanowi podstawę do nałożenia kary grzywny w przypadku osób prawnych oraz jednostek prawnych, które nie spełniły obowiązku przeprowadzenia szkolenia BHP więcej niż raz.
Zapraszamy do współpracy
KNS PARTNER
Kontakt
Formularz kontaktowy

Siedziba, biuro i centrum szkoleniowe KNS PARTNER

Siedziba firmy, centrum szkoleniowe KNS PARTNER